Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spalarnia śmieci – Załęże
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Rzeszów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2015 11:54 pm    Temat postu: Spalarnia śmieci – Załęże Odpowiedz z cytatem

Powoli wraca temat spalarni śmieci. Jakiś czas temu plany budowy zakładu utylizacji śmieci została wstrzymane, jak się okazuje do czas. W sumie dość istotna rzecz jak dla nas, gdzie już mamy oczyszczalnię, niektórzy narzekają na nieprzyjemne zapachy, za niedługo będzie 4 pasmowa droga pod oknami... a w planach szykowana jest w niedalekiej odległości spalania. Z informacji ma być oparta na kotłach rusztowych, wcześniej myślano o technologii plazmowej. Ta druga z tego co orientuje się jest lepsza, ale też pojawiły się obawy, że mogą zacząć przyjeżdżać do nas w takiej sytuacji odpady niebezpieczne.

Coś ze śmieciami trzeba robić, jednak produkuje się tego trochę, ale czy chcemy mieć to pod nosem? W sumie prawie w centrum miasta? Nie jest to obojętne dla środowiska i zdrowia. Według norm spalanie nie powinny emitować do otoczenia więcej dioksyn niż papieros. Papierki pewnie będą się zgadzać.. będzie ładnie i cudownie, a rzeczywistość spodziewam się, że będzie całkiem odmienna.

Jeśli spalania należałaby do firmy prywatnej, mogłaby pojawić się obawa mnożenia zysków, a tym samym zwiększania ilości spalanych śmieci.

Mają być zbierane podpisy w celu zablokowania tej inwestycji, może też powinniśmy tym się zająć? Planowane też jest jakieś spotkanie z władzami miasta i przedstawicielami firmy, która ma prowadzić inwestycję, termin na razie nie jest chyba znany. Wcześniej jednak przydałoby się ogarnąć temat i coś więcej dowiedzieć.

Supernowości już o tym niedawno pisały, pewnie jeszcze napiszę.

Cytat:

W pierwszych miesiącach 2016 roku powinien zostać wybrany wykonawca spalarni śmieci, która będzie częścią rzeszowskiej elektrociepłowni. Spalarnia będzie produkowała ciepło oraz energię elektryczną. Sam obiekt będzie budowany 2,5 – 3 lat, więc zakończenie inwestycji nastąpi na przełomie 2019 i 2020 roku.
PGE wybrała na razie doradcę i inżyniera kontraktu. Zostało nim konsorcjum Grontmij za kwotę 3 590 000 zł netto. Realizacja umowy z inżynierem kontraktu będzie podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu zadaniem doradcy będzie opracowanie dokumentacji przetargowej (SIWZ) oraz ogłoszenie i przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór generalnego realizatora inwestycji. Po wyłonieniu wykonawcy konsorcjum będzie sprawowało kontrolę nad realizacją budowy.
Planowana w Elektrociepłowni Rzeszów budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii będzie posiadała docelowo moc przerobową na poziomie 180 tys. ton na rok zmieszanych odpadów komunalnych, pozostałości z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych czy komunalnych osadów ściekowych. – W pierwszej kolejności przewidujemy wybudowanie jednej linii technologicznej o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów – informuje dyrektor Elektrociepłowni Rzeszów, Grzegorz Gilewicz.
- Proces termicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych będzie odbywał się w instalacji w oparciu o sprawdzoną i popartą wieloletnim doświadczeniem eksploatacyjnym technologię z zastosowaniem kotła rusztowego – wyjaśnia Grzegorz Pelczar, główny inżynier ds. inwestycji i rozwoju Elektrociepłowni Rzeszów.
- Dzięki bliskości rozdzielni ciepła oraz stacji elektroenergetycznej całość wyprodukowanego ciepła oraz energii elektrycznej z odpadów będzie przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej i systemu elektroenergetycznego – dodaje Grzegorz Pelczar.
Zgodnie z przewidywaniami generalny realizator inwestycji może zostać wybrany w I kwartale 2016 r. Okres budowy tego rodzaju obiektów wynosi ok. 30 – 36 miesięcy, więc obiekt powinien być gotowy na przełomie 2019 i 2020 roku.

http://supernowosci24.pl/spalarnia-smieci-na-przelomie-2019-i-2020-roku/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Wto Sie 20, 2019 6:33 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
swiety

PostWysłany: Sro Kwi 29, 2015 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma się czego obawiać, we Wiedniu taka spalarnia działa w środku miasta, 100-200m od bloków.
Jeśli u nas normy będą podobne to żaden to problem. Po drugie przez większą część roku mamy wiatry od zachodu/południa.

http://www.eduscience.pl/artykuły/harmonia-człowieka-natury-i-nauki-spalarnia-odpadów-spittelau-w-wiedniu

http://inwestycje-rzeszow.pl/index.php

--------------------------------------------
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Sro Kwi 29, 2015 6:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez sporą część zeszłego lata dość mocno zalatywało z oczyszczalni, więc mnie to nie przekonuje. Druga sprawa, że powszechnie wiadomo jak potrafią się w Polsce różnić fakty na papierze i w rzeczywistości... lepszym przykładem byłoby jakieś rozwiązanie w innym polskim mieście
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Czw Kwi 30, 2015 8:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że Wiedniu jest taka spalarnia, sam na własne oczy widziałem, bardzo ładna.. mimo wszystko nie do końca mnie to przekonuje. Ja jestem pewien, że to co w papierach nijak ma się do tego co jest naprawdę. Ale też o to chodzi, aby zorientować się i uzyskać jakieś dodatkowe informację na ten temat.

Z drugiej strony taka spalania na pewno nie polepszy nam warunków, to jest pewne.. a jak już coś to tylko pogorszy.. Osobiście uważam, że nie jest to obojętne dla otoczenia i może powinniśmy postąpić egoistycznie i nie zgadzać się na taką inwestycję.

Wiem jak wyglądają realia w Polskich instytucjach, które mają za zadanie dbać o nasze zdrowie i mam duże obawy o zachowanie wszelkich norm w takiej spalarni. Obawiam się, że interes inwestora będzie ważniejszy niż interes mieszkańców, co ogólnie jest dość powszechne w Rzeszowie przy okazji innych inwestycji. Poza tym spotkałem się z innymi przykładami, gdzie zarządzanie śmieciami odbywało się w sposób wysoce nieprawidłowy. Zaczynając od mieszania przez śmieciarkę sortowanych odpadów, do składowania i utylizacji odpadów szpitalnych (organicznych i nie organicznych) na równi, za jednym zamachem z takimi jak skórki po bananach. Może w Wiedniu jakoś to funkcjonuje, ale tutaj jest Polska, a w Polsce jest inaczej.

Cytat:

6. Wyniki pomiarów z próbnego spalania nie odzwierciedlają warunków normalnego funkcjonowania spalarni odpadów.

Dla każdej spalarni przeprowadza się próbne/testujące spalanie (z ang. trial burn), które ma określić, czy instalacja spełnia wymagane normy. Test ten przeprowadza się w optymalnych warunkach technicznych, na nowej instalacji i przy z góry określonym, znanym składzie odpadów.

Taki wyrywkowy test nie odzwierciedla rzeczywistego funkcjonowania pieca spalarni, bowiem w normalnych warunkach trafiają do niego odpady o składzie zmieniającym się z godziny na godzinę. Do tego należy dodać zużycie wyposażenia spalarni i błędy w obsłudze.

Nie ma świecie instalacji, w której prowadzona byłaby ciągła kontrola emisji wszystkich związków powstających w procesie spalania. Nawet tak niebezpieczne związki jak dioksyny i furany nie mogą być poddane stałemu monitoringowi, choćby ze względów ekonomicznych - koszt wykonania jednej próbki dla tych substancji wynosi w Niemczech od 3000 do 5000 DM. Nie jest to także możliwe ze względów technicznych. (Nawet we wspomnianej spalarni w Wiedniu nie prowadzi się ciągłego monitoringu dioksyn.)

http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/arg.htm

Mam takie samo odczucie jak w powyższym tekście.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Czw Kwi 30, 2015 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako przykład wystarczy podać przypadek z Suchej Beskidzkiej, gdzie czujniki zaczęły wskazywać zanieczyszczenie powietrza na poziomie uprzemysłowionego miasta. Władze zadecydowały o usunięciu urządzenia, ponieważ "pokazuje wyniki niekorzystne dla wizerunku miejscowości kojarzonej ze zdrowym, górskim powietrzem i odstrasza turystów".
Tak się to u nas robi...

Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Maj 19, 2015 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, przykład z Suchej Beskidzkiej dobrze pokazuje jak to u nas wygląda.

W Rzeszowie jest już jedna spalarnia, z tego co wiem, to tam też nie tak różowo to wygląda od środka. Nie wiem na ile to jest powszechne, ale zdarzały się sytuację, że mieli spalać jedne śmieci, a trafiało tam zupełnie coś innego. Jestem przekonany, że tutaj będzie tak samo, a przy zapowiedzianych kontrolach wszystko będzie cacy bo firma się odpowiednio przygotuje.

A jak już mieliby budować coś takiego, to niech płacą odszkodowania za pogorszenie warunków życia czy coś w tym stylu, chociaż to nie jest celem i nie ma wymiernego przełożenia.

Zapewne już odpowiednie pozwolenia mają i jeśli ludzie tego nie zablokują, to nikt inny tego nie zrobi.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Cze 19, 2015 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na obecną chwilę temat wygląda tak, że nie do końca wiadomo kto stoi za działaniami mającymi na celu powstanie spalarni śmieci. Po pierwsze trzeba ustalić, kto wydał pozwolenia, bo takie raczej powinny być. Wygląda to tak, jakby osoby z Urzędu Miasta coś tutaj mieszały. Na początku powiedziane było, że Rada Miasta wyraziła podczas głosowania zgodę, jednak po dokładniejszym sprawdzeniu wychodzi, że nic takiego nie było poddawane pod głosowanie. Spalania śmieci ma być zrealizowana tak trochę od tyłu? W ramach modernizacji Elektrociepłowni? Tak to wygląda... Zastępca Prezydenta Marek Ustrobiński nic nie wie o planowanych inwestycjach. W sumie po co taka osoba miałaby o takich rzeczach wiedzieć, bez sensu.. szkoda też, że pod koniec roku 2014 sam przecinał wstęgę na uroczystym przekazaniu do użytkowania nowych instalacji.

Elektrociepłownia Rzeszów z większą mocą

Podczas tej uroczystości pewnie nikt po prostu nie wspominał o planach na najbliższe lata które mają się rozpocząć za jakieś pół roku czy rok i przygotowania do których w tamtym czasie już trwały. Pewnie to była tajemnica, ludzie w ogóle tam może nie rozmawiali;]

W działania jak widać, jest też zaangażowany nasz wspaniały poseł Jan Bury. Dobrze, że dba o nasz region.

Wmurowanie kamienia węgielnego w Elektrociepłowni Rzeszów

Pismo z prośbą udostępnienie dokumentów dotyczących inwestycji, jak i informacji, kto wydał pozwolenie poszło, teraz trzeba poczekać, czy uda się te dane uzyskać. Później można próbować udać się do Prezydenta i rozmawiać, zobaczyć czy ma On z tym coś wspólnego. Na taką rozmowę mógłby się ktoś z naszego osiedla wybrać, zabrać głos albo przynajmniej posłuchać jak to wszystko wygląda. Jeżeli rzeczywiście do takiego spotkania dojdzie. W dalszym etapie podjąć kolejne kroki. Sensowym wydaje się założenie stowarzyszenia, i tak też prawdopodobnie sanie się, osoby, które aktywniej w tym temacie działają mają takie plany.

Tak jak patrzę w jaki sposób załatwiana jest ta inwestycja to tak średnio mi się to podoba. Zero jakiejkolwiek dyskusji, szerszej informacji... tak jakby to miał powstać sklep spożywczy. Komuś po prostu na tym zależy, najlepiej żeby ludzie nic nie wiedzieli, a jak już się dowiedzą to będzie po fakcie. Czasu z kolei nie ma tak dużo.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sro Cze 24, 2015 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaplanowane zostało spotkanie u Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa Andrzeja Gutkowskiego w środę 01.07.2015 o godz. 10:00 (w Ratuszu, chyba 2 piętro, nie jestem pewny).

Na spotkaniu ma być ktoś z Super Nowości, więc później możemy spodziewać się pewnie jakiegoś artykułu dotyczącego tego tematu. Fajnie byłoby aby zainteresowani mieszkańcy też pojawili się, ilość miejsc nieograniczona Very Happy W ten sposób dałoby się też wyraz zainteresowania tym tematem, że nie jest to jedna osoba, której inwestycja przeszkadza. Co wyjdzie podczas rozmowy to się okaże, ale mieszkańcy mają prawo wiedzieć o takiej inwestycji i o tym kto wydał zgodę na budowę spalarni.

Nie wszyscy czytają forum, więc proszę o poinformowanie sąsiadów, może ktoś będzie zainteresowany, ponieważ jeśli mieszkańcy nie zajmą się tym sami to pewnie w przyszłym roku inwestycja rozpocznie się.
Powrót do góry
pawel
Moderator

PostWysłany: Sro Cze 24, 2015 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postaram się dołączyć.
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Czw Cze 25, 2015 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej od mieszkanców naszego osiedla tematem powinni być zainteresowani mieszkający w Trzebownisku (południowo-wschodnia część wsi) i Załęża które to bezpośrednio sąsiadują z elektrociepłownią (a tam pewnie powstanie tam spalarnia).

Po drugie cyrkulacja powietrza w naszym kraju w większość jest zachodnia lub południowa (70%). Od wschodu wieje bardzo rzadko.

Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Czw Cze 25, 2015 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście inni też się tym interesują, i raczej są bardziej zaangażowani. Mieszkańcy Załęża 2 lata temu zablokowali już tą inwestycję, chociaż wtedy trochę inaczej miała wyglądać.. chociażby pod względem zastosowanej technologii.

Na wiatrach aż tak się nie znam, ciężko mi się wypowiedzieć, ale chyba faktycznie masz rację.. nie wiem tylko czy do końca. Po pierwsze jakie wiatry są u nas, co z tymi 30, 40%, po drugie nie jest tak, że w zimie większość wieje jednak ze wschodu? Na naszym osiedlu to ogólnie jest dość wietrznie.

Wyobrażam sobie sytuacją, że są osoby, którym taka inwestycja może nie przeszkadzać i raczej się nią nie przejmują, ja osobiście mam jednak negatywny stosunek do niej i do tego jak w Polsce wygląda przestrzeganie norm (przynajmniej w niektórych dziedzinach). Wole takiej inwestycji nie mieć obok, niż ją mieć. Mamy oczyszczalnię, zaraz będzie droga, w zupełności wystarczy;)
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Czw Cze 25, 2015 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łukasz napisał:

Na wiatrach aż tak się nie znam, ciężko mi się wypowiedzieć, ale chyba faktycznie masz rację.. nie wiem tylko czy do końca. Po pierwsze jakie wiatry są u nas, co z tymi 30, 40%, po drugie nie jest tak, że w zimie większość wieje jednak ze wschodu? Na naszym osiedlu to ogólnie jest dość wietrznie.

Wyobrażam sobie sytuacją, że są osoby, którym taka inwestycja może nie przeszkadzać i raczej się nią nie przejmują, ja osobiście mam jednak negatywny stosunek do niej i do tego jak w Polsce wygląda przestrzeganie norm (przynajmniej w niektórych dziedzinach). Wole takiej inwestycji nie mieć obok, niż ją mieć. Mamy oczyszczalnię, zaraz będzie droga, w zupełności wystarczy;)

W zimie różnie, np tej zimy nie mieliśmy praktycznie cyrkulacji wschodniej czego efektem była lekka zima (a raczej jej brak). Nawet jak jest zimno to raczej z północy zalatuje. Wystarczy popatrzeć na komin w Trzebownisku który widać z Lubelskiej - dym przeważnie leci na wschód - czy na komin elektrociepłowni ( który już nie jest tak szkodliwy, większość część roku używają turbin gazowych, piece węglowe są chyba używane tylko przy niższych temperaturach).

Tak jak piszesz - może taka spalarnia niebyła by taka zła - ale znając nasze realia, przestrzeganie norm, oszczędzanie na technologii itd może być różnie.

Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Cze 26, 2015 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komin elektrociepłowni faktycznie teraz już nie jest szkodliwy, może się to zmienić jak zaczną spalać śmieci, w sumie nawet nie do końca wiadomo jakie to mają być śmieci.

Tak czy inaczej, wydaje się, że temat wiatru nam sprzyja, w jakimś tam ogólnym zakresie. Ale po drugiej stronie też ludzie mieszkają, a inwestycja jest prowadzona w jakiś niefajny sposób. Co do terenów na Załężu, to dowiedziałem się dzisiaj, że koło giełdy samochodowej chcą budować asfaltownie, to tak na marginesie, jako ciekawostka.

Tak sobie myślę, że jeśli byłaby jakaś grupka, która chciałaby coś więcej dowiedzieć się na temat spalarni, może jeszcze przed spotkaniem w Ratuszu, to myślę, że dałoby się takie spotkanie na naszym osiedlu zorganizować, zaprosić kogoś zaangażowanego w to i mającego wiedzę, tak, żeby była w stanie odpowiedzieć na jakieś pytania, nawet takie bardziej techniczne. Jak coś to dajcie znać...

Już wspominałem o tym, że dziwi mnie, że w ogóle nie ma dyskusji na temat takiej spalarni, tak jakby miał powstać sklep osiedlowy, ostatnio dowiedziałem się, że Elektrociepłownia wysłała do miasta zawiadomienie jakiś czas temu o działaniach mających na celu powstanie takiego obiektu. W zawiadomieniu tym napisali, że prowadzona jest inwestycja dotycząca przetwarzania termicznego (coś w tym stylu, wypadło mi teraz z głowy jak dokładnie było to określone, sens jest podobny) i taka sama wywieszka była umieszczona na bramie Elektrociepłowni. To się nazywają u nas konsultacje społeczne, często chodzicie czytać co jest wymieszone na tej bramie?;] Dodatkowo nie zostało tutaj użyte słowo mające jednoznacznie wskazać, że jest to spalania, że inwestycja związana jest w jakikolwiek sposób ze śmieciami.. Przecież zawsze można sobie doczytać gdzieś jakby ktoś był zainteresowany, no bez jaj.. Tak, żeby ludzie nic nie wiedzieli.. I tak dziś znajomego na Załężu pytałem czy coś o tym wie, nie miał pojęcia, że takie coś ma w niedalekiej przyszłości powstać!

Jak jeszcze to byłaby jakaś najnowsza technologia, która pozwalałaby na bezpieczne pozbycie się śmieci to jeszcze ok, tak jak kiedyś była mowa o spalarni plazmowej, gdzie temperatury są dużo większe. W Elektrociepłowni wydaje się, że będą instalować cudo techniki jak na Stolicę Innowacji przystałoSmile

Przy okazji spalarni plazmowej pojawiało się pytanie po co w Rzeszowie taka spalarnia.. i w sumie też można zastanowić się nad tym w obecnym momencie. Sprawdziłem sobie dzisiaj, i Rzeszów rocznie produkuje jakieś 70 tys ton śmieci, część z tego poddaje się sortowaniu i ponownie można przetworzyć, pozostaje jakieś powiedzmy 40 tys ton tego co można spalić. W pierwszym etapie spalania ma przetwarzać 100 tys ton, w kolejnym ma to już być jakieś 180 tys. I to już jest pewne, bo sami podają takie liczby, a nieoficjalnie można usłyszeć, że ma tego być więcej.. no to Elektrociepłownia ze swoim połączeniem kolejowym będzie sprowadzać śmieci z różnych miejsc, nam będą smrodzić, bo kasa musi się zgadzać. Sam Rzeszów takiej spalarni nie potrzebuje... Takie dodatkowe przemyślenia w związku z tym tematem.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Cze 30, 2015 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jutro spotkanie w Ratuszu w sprawie spalarni, a dzisiaj jeszcze artykuł w Super nowościach. Pojawia się temat sporej ilości śmieci, które mają trafiać do spalarni, a także to, że inwestor planuje badanie emisji szkodliwych substancji dopiero 3 miesiące po uruchomieniu spalarni, komuś chyba pomieszała się kolejność.

Cytat:

RZESZÓW. Zdaniem sąsiadów budowanej „przetwarzalni” odpadów, inwestycja ta zagrozi ich zdrowiu.

W środę przed ratuszem będą protestować mieszkańcy osiedli: Staromieście Ogrody i Tysiąclecia. Sprzeciwiają się budowie rusztowej spalarni, która budowana jest przy Elektrociepłowni Rzeszów. Ich zdaniem, inwestycja będzie szkodliwa dla zdrowia. Inwestorem budowy spalarni jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Rzeszowski zakład produkcji ciepła z odpadów komunalnych powstaje od strony ul. Ciepłowniczej, w miejscu dawnego zaplecza EC.
W środę rano przed ratuszem będą protestować mieszkańcy Rzeszowa, a na godzinę 10 zaplanowano spotkanie w sprawie spalarni rusztowej z Andrzejem Gutkowskim, wiceprezydentem Rzeszowa.
- Nie jesteśmy przeciw budowie spalarni, bo taka inwestycja jest potrzebna, ale nie zgadzamy się na spalarnię rusztową, która będzie szkodliwa dla środowiska – mówi Jan Kret, mieszkaniec Rzeszowa. – W decyzji prezydenta Rzeszowa stwierdzono, że dopiero po wybudowaniu spalarni będzie przeprowadzona analiza w zakresie ochrony powietrza oraz oddziaływania na klimat akustyczny projektowanej instalacji.
W decyzji zapisano, że dla instalacji termicznego przetwarzania odpadów w celu sprawdzenia poprawności działania instalacji należy wykonywać po upływie 3 miesięcy od dnia jej uruchomienia. Jak czytamy w dokumencie, należy przeprowadzić kompleksowe pomiary emisji dla substancji: chlorowodór, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, fluorowodór, tlenek węgla, substancje organiczne w postaci gazów.
Dopiero po analizie miałyby być zastosowane odpowiednie środki ochrony powietrza. Mieszkańcy mają zastrzeżenia do tych planów i pytają, dlaczego dopiero po uruchomieniu spalarni będzie badany wpływ związków chemicznych na środowisko?
Obecnie w Rzeszowie rocznie produkuje się ok. 70 tys. ton śmieci. Po uruchomieniu spalarni rusztowej rocznie będzie się unieszkodliwiać 100 tys. ton odpadów, a później aż 180 tys. ton. W związku z tym przez 12 godzin dziennie obok domów i bloków będą przewozić tony śmieci. – Dlatego nie ma zgody na to, żebyśmy mieli hałas i jeszcze zatrute powietrze.
Organizatorzy protestu zapraszają pod ratusz w szczególności osoby mieszkające w obrębie 5 km od istniejącej spalarni, zlokalizowanej od strony południowej miasta Rzeszowa.

http://supernowosci24.pl/mieszkancy-protestuja-przeciw-rusztowej-spalarni/
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Sro Lip 01, 2015 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Frekwencja na spotkaniu nie pozwalała, było więcej dziennikarzy niż zainteresowanych mieszkańców, z jednej strony szkoda, ale trudno. Z drugiej może i dobrze, ponieważ do spotkania nie doszło, chociaż nie traktuję tego jako strata czasu, można było choć trochę pokazać, że są osoby, które tym się interesują.

Do spotkania nie doszło, ponieważ Pan Andrzej Gutkowski stwierdził, że umawiał się z Panem Janek Kretem i że tylko z nim może się spotkać, albo On, albo nikt.. tak więc nie miał czasu?, odwagi?, może miał za mały pokój, aby przyjąć garstkę osób? Tak czy inaczej wiele ze spotkania nie wynikło. Była Pani Dyrektor z Wydziału Ochrony Środowiska, która w sumie nie wydawała pozwoleń na inwestycję, czyli i tak nie do końca była kompetentna w temacie.

Zostało umówione kolejne spotkanie, już z mieszkańcami, pewnie lepiej się do tego przygotują. Ma odbyć się 15 lipca 2015 o godzinie 12:30 w Ratuszu. Nie wiem czy będzie większe zainteresowanie, powiedzieliśmy, że można zarezerwować salę tak na 15 osób. Tak, żeby dać znać innym mieszkańcom to wydrukujemy karteczkę z tą informacją i poprzykleja się na klatkach. Tłumami nie ma co tam raczej iść, ale też 2, 3 osoby wielkiego szału nie robiąSmile

Chcieliśmy początkowo umówić się z Prezydentem Ferencem, ale następne wolne terminy miał na wrzesieńVery Happy
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 8:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że już nie musimy martwić się o spalarnię śmieci, wszystko w końcu wyjaśniło się. To jednak nie ma być spalarnia śmieci, a te mają być tylko paliwem.

Cytat:

To nie będzie spalarnia, bo spalanie nie jest głównym celem instalacji. Przede wszystkim będziemy produkować energię.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150703/RZESZOW/150709932

W sumie wychodzi na to, że już niedługo, jak inwestycja dojdzie do skutku to zaoszczędzimy w domowym budżecie, już może nie będziemy płacić za wywóz śmieci, a dodatkowo Oni będą nam płacić za paliwo, może przy okazji jeszcze tańsze będzie ogrzewanie. Nic, tylko się cieszyćVery Happy W świetle takich rewelacji może będzie opłacało się produkować więcej śmieci.

Poza tym jak widzę jak ma wyglądać nowa spalarnia to człowiek się raduje, takie to ładne, szkoda nie zrealizować takiej inwestycji. Ktoś tam chyba zapomniał o kominie, ale to nieistotna sprawa, może nie jest potrzebny:)

A tak teraz na poważnie, jestem pod wrażeniem jak to czasem można odwrócić kota ogonem.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Pią Lip 03, 2015 11:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te kaczuchy między jezdniami mnie rozbawiły.

"To nie będzię spalarnia, bo spalanie nie jest celem" - jasne, wystarczy nazwę zmienić i nagle przestanie się z tych śmieci dymić.

Poza tym problem może rodzić nie tylko spalanie, ale również składowanie.

pawel
Moderator

PostWysłany: Sob Lip 04, 2015 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak właściwie to będzie to muzeum, przedszkole i stołówka dla ubogich, spalanie śmieci jest podrzędnym celem Wink
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Pon Lip 06, 2015 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpady oczywiście też stanowią problem, przy technologii jaka jest planowana trochę tych odpadów jednak zostaje. Jak na razie tylko ogólniki można przeczytać na temat inwestycji.

Cytat:

Odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne będą gromadzone selektywnie, w sposób uniemożliwiający ich niekontrolowane rozprzestrzenianie lub wyciek i będą zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, dostępem osób trzecich oraz możliwością wymieszania poszczególnych rodzajów opadów.

Odpady procesowe (żużel i popioły denne, popioły lotne i pyły filtracyjne) oraz odzyskane z żużla metale odbierane będą przez specjalistyczne firmy.

Pozostałości z oczyszczania spalin, zakwalifikowane jako odpady niebezpieczne, za pomocą autocysterny wywożone będą poza instalację, do zewnętrznych odbiorców zajmujących się unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych.

Wytworzone odpady będą gromadzone selektywnie (bez możliwości zmieszania), ze szczególnym uwzględnieniem niedopuszczenie do zmieszania odpadów niebezpiecznych z innymi niż niebezpieczne.

Popioły lotne pochodzące z lejów pod kotłem i ekonomizerem oraz z układu oczyszczania spalin będą grupowane i transportowana za pomocą szczelnego układu przemysłowego do silosów.

Teoretycznie wszystko fajnie, ale jakie firmy będą się tym zajmować to się okaże. Pokazuje to też, że tego syfu trochę będzie jednak zostawać.

Ogólnie to fajnie byłoby na razie jakoś ich przymusić do konsultacji, mimo, że bronią się tym, że takich konsultacji nie musi być. W sumie po co ludzi pytać, już raz podczas głosowania wyrazili swoją wolę, później niech siedzą cicho do kolejnych wyborów.

Może jednak spróbują poświęcić trochę energii i przekonać mieszkańców, że spalarnia w Rzeszowie jest potrzebna, że zaproponowana przez nich technologia jest bezpieczna i najlepsza jaką można zbudować. Jak poczytacie sobie o innych miastach gdzie takie konsultacje miały miejsce to okazuje się, że jednak da się.

W Gdańsku organizowane były różne spotkania, można było dowiedzieć się o inwestycji na dniach osiedli, powitaniu lata, festynie. Gdzie indziej jakiś konkurs dla dzieci był zorganizowany. W Gdańsku też przygotowane były ulotki, później rozdawane ludziom. W innym jeszcze miejscu przez 10 miesięcy informowali ludzi, wydali chyba jakieś 300 tys na ten cel. Już nie chodzi o kwoty, ale sam przykład, że jakieś działania zostały podjęte.. Prezydent rozsyła spam po mieszkańcach co takiego super w Rzeszowie się buduje, to mógł dorzucić jakąś informację o innowacyjnej spalarni;]

U nas umieścili jedynie informację na stronie BIP (chyba trzeba jednak tak częściej zaglądać) i na dwa tygodnie karteczkę na bramie Elektrociepłowni.

http://bip.erzeszow.pl/ogloszenia-wykazy-zawiadomienia-komunikaty/aktualne/16954,obwieszczenie.html

Tak jak napisałem, niech się jednak trochę wysilą i spróbują przekonać mieszkańców. Chociaż łatwo na pewno nie będą mieli. Zwłaszcza kiedy Pani Dyrektor z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta z dumą (?) w głosie pyta się czy wiemy jaką to już super mamy spalarnię w Rzeszowie i podaje przykład Eko-top na Podkarpackiej, a której to z kolei oddział w Bielsku-Białej został nie tak dawno zamknięty z powodu sporego przekroczenia norm dioksyn emitowanych do otoczenia. Super przykład...

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/item/36668-rzeszowska-firma-eko-top-zanieczyszcza-srodowisko

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019409,title,Bielszczanie-wygrali-Wojewodzki-Inspektorat-Ochrony-Srodowiska-zamknie-spalarnie,wid,17379423,wiadomosc.html

O firmie już kiedyś czytałem, ale po tym jak Pani Dyrektor jeszcze wspomniała o niej stwierdziłem, że można byłoby coś więcej dowiedzieć się. Nie znam w tamtych okolicach nikogo, kto tam mieszka, to pozostaje jedynie Internet.. no i mało tego nie jest.

Cytat:

Smród nie do wytrzymania. Zróbcie coś.....
Pogotowie gazowe już powiadomione.
Skandal by w środku miasta funkcjonował zakład utylizacji który w przypadku awarii wytruje pół miasta.

Na szczęście to była tylko jednorazowa awaria.

Cytat:

We wtorek od godz ok 18 do 19.30 (wtedy odjechalem samochodem z ul.
E.Plater czyli koło politechniki zaraz koło tej firmy) tak strasznie
śmierdziało, że ze zanajomymi musieliśmy uciekac do domu a wcześniej
zamykac okna. I jak słysze, że oni nie smrodzą i nie truja ludzi
(taka sytuacja jest często) to przestaje wierzyć w te ekspertyzy.
Tak śmierdziało, że nie można było normalnie oddychać, wstyd, od
czego są służby sanitarne. Niech siedza pod płotem WSK jak
ochroniarze na patrolach i jak smrodzą to w tym czasie niech
sprawdzają. Jestem tam 7 dni w tygorniu i wiem że smrodża tylko
wieczorami i nocą jak służby śpią. A kontrole robione w godz 7-17
można se w d..e wsadzić !!!

kiedy przyjeżdzam z II zmiany oś Piastów to gryzie w gardło
niemiłosiernie

Rzeszów ponownie liderem ekologii - ale ściema, śmierdzący eko-top w środku miasta i pierwsze miejsce, bo uzbierali trochę zepsutych żelazek i pralek, nie dając zarobić miejscowym złomiarzom, no kabaret

Tego jest więcej, a czy faktycznie tak to wyglądało czy też nadal wygląda.. sam nie doświadczyłem. Z pewnością idealnie nie jest i nie wiem czy chcę mieć takie coś pod nosem, ponieważ paru osobą kasa się marzy. Jak to ostatnio Rzecznik Prasowy Prezydenta powiedział.. Spalarnia nie jest budowana na złość mieszkańcom ale dla ich dobra, no oczywiście, że tak, Rzeszów i jego mieszkańcy jak nic potrzebują spalarni, która będzie spalała kilkukrotnie więcej śmieci niż sami produkują.. Jak to wszyscy zawsze chcą nam zrobić dobrze;) Jak tu nie być wdzięcznym?
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko spoko, będą zwozić śmieci z okolic żeby wyrobić normę.
pawel
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy okazji - czy nasz radny Sławomir Gołąb wie o tej sprawie i pomaga nam w jakiś sposób?
Powrót do góry
willie303

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak Sławomir Gołąb został poinformowany o sytuacji na Radzie Osiedla. Ma się dowiedzieć czegoś więcej w tej kwestii.
Powrót do góry
Łukasz
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 6:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, Pan Sławomir Gołąb dziś głosował przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad Rady Miasta dyskusji na temat spalarni:) Jest niezmiernie pomocny w tym temacie;]
Powrót do góry
swiety

PostWysłany: Wto Lip 07, 2015 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

^^ Niech tak dalej robi to będzie jego ostatnia kadencja.

Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Wto Sie 20, 2019 6:33 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
biele

PostWysłany: Sro Lip 08, 2015 5:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czego się spodziewacie po gościu, który startował w wyborach z komitetu wyborczego Ferenca? Nie zrobi NIC co by Ferenca mogło zdenerwować.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Rzeszów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Skocz do: